MAKALELER / YENİ DOĞAN SÜNNETİ

 

​SÜNNET YAŞI VAR MIDIR?

Sünnet, bebeğin doğduğu andan itibaren HER YAŞTA yapılabilir. Buna karşın sünnet için en uygun yaş hangisi diye sorulduğunda iki yanıt verilebilir. Birincisi yenidoğan dönemi, ikincisi ise ilkokul dönemidir. Eğer yapılan muayenede bir sıkıntı görülmezse doğumdan sonraki İLK 3 AY sünnet için en güzel dönemdir. YENİDOĞAN dönemindeki sünnet için penis muayenesinin normal olması, bebekte herhangi bir rahatsızlık olmaması ve annenin de psikolojik olarak hazır olması önemli kriterlerdir.

Bu yaşların tercih edilmesinin sebebi ise yenidoğan dönemde bebekler sünnetin farkına varmayacak olmasıdır. Bu süreç bebek tarafından fark edilmeden atlatılacak, aynı zamanda aile de bu süreci kolayca atlatabilecektir. Yenidoğan dönemde yaralar daha çabuk iyileşir. Bu da bir iki hafta sürecek iyileşme süresinin daha da kısalmasını sağlar.


Yenidoğan dönemi ile ilgili olarak "bebek ağrı duymaz" gibi yanlış bir kanı vardır. Yenidoğan döneminde kanama ve ağrı daha az olsa da bebek yine de bir ağrı duyar. Ancak uzman çocuk cerrahının tecrübesi ile lokal anestezi uygulanan ve uygun koşullarda yapılan sünnet, bebek için en konforlu ve en rahat olanıdır.

Bunların dışında sünnetin genellikle genel anesteziyle yapılması tercih edilir. Fakat yenidoğan bebekte sünnet için lokal anestezi yeterli olabilmektedir. Krem halde üretilen anestezilerde bu işi görmektedir. Yenidoğan dönemde sünnet sırasında ve sonrasında kanama çok az görülür. Bu da diğer bir artı yönüdür. Son olarak yenidoğan dönemde yapılan sünnet sonrasında bebeğin ilerleyen yaşlarda enfeksiyon kapma olasılığı oldukça azalmaktadır.

İlkokul dönemi ise ilkokula başlandığı yaşlar olan 6-7 yaşlarıdır. Bu yaşlarda çocuğun kişiliğinin oturması ve sünnetin o yaşlardaki bir çocuğa daha rahat anlatılabiliyor olması avantaj olmaktadır. Sünnetin farkında olan bir çocuk bu durumdan korku duymayacak ve herhangi bir psikolojik travma yaşanmayacaktır. 

Kesin bir tavır olarak değerlendirilmesi çok doğru olmasa da 2-6 yaş arası çocuğun cinsel kimliğin oluştuğu dönem olduğu ve çocuklar psikolojik olarak daha fazla etkilendikleri için genel olarak önerilmemektedir. Eğer aile bu dönemde yaptırmak isterse de çocukla gerekli görüşmeler yapılarak yaptırabilir. Bunun için ise çocuk öncelikle muayene edilmeli ve sünnete hazır olup olmadığı değerlendirilmelidir. 

Unutmamamız gerekir ki sorunsuz ve rahat bir sünnet için öncelikle çocuk detaylı şekilde muayene edilmelidir. Sünnet, çocuğun yaşına uygun yöntem ve şartlarda, konusunda ehil cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. 

Özellikle büyük çocukların sünnetinde çocuk, doktoru ile önceden tanışmalı ve ona güven duymalıdır.

 

Yenidoğan sünneti hakkında sorularınız için lütfen bizimle İLETİŞİME geçiniz.

 

 

Loading...